Czarna biel

 

 

 

Czytelnicy dwukrotnie docenili „Czarną biel. Wspomnienia”, wyróżniając ją na ogólnopolskich konkursach, jako najlepszą książkę w swej kategorii:

NAJLEPSZA KSIĄŻKA ROKU 2016

Czarna biel - Najlepszą Książką na Jesień 2016 w kategorii Z historią w tle".
Czarna biel” Najlepszą książką na jesień 2016.

                                                               w kategorii „Perła z lamusa”. Czarna biel Książka Roku 2016

                                                             NAJLEPSZA KSIĄŻKA NA JESIEŃ 2016

                                                               w kategorii „Z historią w tle” .

Czy los pojedynczego człowieka na tle wichrów historii, smagany przeciwnościami, owiewany radościami i strachem, może być dla nas podpowiedzią na przyszłość?    

Irena Federowicz, bohaterka paradokumentalnej książki „Czarna biel” Mariana. A. Noconia, ma życiorys, którym można by obdzielić kilka osób. Przyszła na świat w 1921 we wsi pod Kielcami. Jest krewną majora Dobrzańskiego „Hubala”. Podczas Powstania Warszawskiego, pracując w Szpitalu Wolskim, była uczestniczką jednego z najtragiczniejszych wydarzeń tamtych dni jakim była rzeź Woli. Dzięki wielu cudownym zrządzeniom losu przeżyła okupację. Po wojnie skończyła medycynę i została lekarzem górniczym na Górnym Śląsku. Uczyła się regionu poznając miejscowe zwyczaje, a przede wszystkim jego mieszkańców.”

Autor przenosi nas do przeszłości, z talentem rekonstruując historie opowiedziane przez bohaterkę. Sprawia, że zaprzyjaźniamy się z panią Ireną i co najważniejsze – poznajemy jej życiowe mądrości, także tę, o różnych odmianach strachu, który jednak da się zwyciężyć.

 

Barbara Gruszka-Zych

 

Tytuł Czarna biel
Autor Marian A. Nocoń
Wydawnictwo Szara godzina
Oprawa Miękka ze skrzydełkami
Rok wydania 2016
Numer wydania 1
Liczba stron 224
Wysokość 210
Szerokość 135
ISBN 978-83-64312-85-4

 

Marian A. Nocoń