Młodzież z historią na ty.

Młodzież z historią na ty.

Wczorajsze spotkanie autorskie nt. historii książki „Czarna biel” na tle historii Polski, zorganizowane w Filii nr 25 Biblioteki Miejskiej w Katowicach, zaczęło się jak zwykle. Uczestnicy wsłuchani w przedstawiane im treści z bohaterką Czarnej bieli, milczeli. Spodziewałem się tego pamiętając, jak sam byłem w ich młodym wieku.

Z założenia, Gimnazjaliści interesujący się historią, mieli poznać inny wymiar znanych powszechnie faktów tj. z relacji świadka tych wydarzeń. Z kolei ja chciałem dowiedzieć się, co ich interesuje i jak na to patrzą. Wprowadziłem żywą lekcję historii w oparciu o książkę Czarna biel, posługując się różnymi narzędziami i materiałami, mobilizując ich, obserwując zarazem tych aktywnych i biernych.

Pod koniec spotkania padły pytania, których nie powstydziliby się studenci. Postanowiliśmy kontynuować spotkania w szkole. Książka trafiła do szkolnej biblioteki. Byłem zbudowany tymi młodymi ludźmi i usatysfakcjonowany. Trud kilku osób (Bibliotekarek, Nauczyciela i nasz z kolegą) nie poszedł na marne.