Ta stara sentencja, w przypadku książki „Czarna bieli”, pasuje jak ulał. Jak niedawno wypowiedział się na antenie Polskiego Radia znany krytyk literacki, redaktor Maciej Szczawiński: „Pośród dokumentów, relacji powiedziałem, że jest ich bezmiar w tej chwili, to „Czarna biel. Wspomnienia” na pewno jest publikacją, którą warto, z czystym sumieniem, wszystkim polecić.” .

Nic dziwnego, że stała się ona Najlepszą Książką na Jesień 2016 w kategorii „Z historią w tle”.

Bohaterka paradokumentalnej książki „Czarna biel” ma życiorys, którym można by obdzielić kilka osób. Przyszła na świat w 1921 we wsi pod Kielcami. Jest krewną majora Dobrzańskiego „Hubala”. Wśród wielu wspomnień sięgających rodzinnej historii sprzed I w.ś. opisuje też te dramatyczne chwile podczas Powstania Warszawskiego, pracując, jako pielęgniarka w Szpitalu Wolskim. Dzięki nieprawdopodobnemu wręcz szczęściu przeżyła okupację. Po wojnie skończyła medycynę i została chirurgiem oraz lekarzem górniczym na Górnym Śląsku. Uczyła się regionu poznając miejscowe zwyczaje, a przede wszystkim jego mieszkańców.”

Zapewne nieraz czytając jakąś książkę zastanawiasz się, czy to co czytasz mogło się wydarzyć? W „Czarnej bieli” wydarzają się historie nierzadko mało prawdopodobne, a jednak. Znaleźć tu można dramat i komedię, kryminał i romans, przygodę i sensację, jak w życiu, ale na tle burzliwych czasów. Dla Czytelników szukających czegoś wyjątkowego, została przygotowana limitowana ilość książek z autografem oraz dedykacją. Wchodząc na stronę autorską www.mariannocon.pl , wystarczy kliknąć klawisz na dole „Kup z autografem”. Tylko na tej gorącej aukcji allegro, czeka jeszcze kilkanaście wyjątkowych egzemplarzy.