Thriller „ARTEFAKT UMYSŁU” Mariana A. Noconia (Wydawnictwo Szara Godzina) został wybrany przez Czytelników na „Książkę Roku 2017” w tej kategorii.

Ze 120 książek nagrodzonych w kwartalnych plebiscytach serwisu Granice.pl, „Artefakt umysłu” został dostrzeżony przez Czytelników plebiscycie krajowym „Najlepsza książka na zimę„. Była to książka, która uzyskała wtedy najwięcej głosów.  W wyborze „Książki Roku 2017” nominowane tytuły rywalizowały ze sobą w 16 kategoriach o uznanie jurorówNajlepsza Książka Roku 2017 i internautów. W głosowaniu oddano ponad 50 tysięcy głosów. Od dziewięciu lat serwis Granice.pl – wszystko o literaturze organizuje kwartalne i roczne plebiscyty. Dzięki tym szesnastym kategoriom można wybrać najbardziej interesujące premiery wydawnicze minionego 2017 roku. Wyboru dokonało grono profesjonalistów zajmujących się rynkiem książki oraz równolegle czytelnicy, głosując za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkiroku.pl . Dzięki temu widać ukształtowanie się polskiego rynku książki w danym roku oraz panujące na nim mody i trendy. „ARTEFAKT UMYSŁU” znalazł się, więc wśród książek wydanych w 2017 roku, które powinny zostać zapamiętane na dłużej.

Jest to powieść w stylu Cobena, czy też Ludluma, która wciąga i trzyma w napięciu do ostatniej strony. Jak napisała jedna z zaangażowanych w czytelnictwo czytelniczek, jest to bodaj pierwszy thriller łączący się z przygodą polskiego autora. To pierwszy tom trzyczęściowego cyklu SETON.