Czy w przypadku trylogii SETON Mariana A. Noconia może występować syndrom drugiego tomu w trylogii?

Syndrom drugiego tomu to sytuacja, w której pierwsza część cyklu jest tak doskonała, że z ogromnymi oczekiwaniami sięga się po jej kontynuację, która jednak rozczarowuje. Tempo akcji spada, świat przedstawiony już nie jest tak nowy i ciekawy, a klimat całej historii zmienia się diametralnie. To wszystko skutkuje tym, że drugi tom niekiedy rozczarowuje i sprawia, że sięgnięcie po kolejny staje pod znakiem zapytania.

Wyniki i opinie czy recenzje dotychczasowego pierwszego tomu pt.  ARTEFAKT UMYSŁU oraz drugiego pt. NIEZABLIŹNIONA NIĆ, nie wskazują na wystąpienie syndromu drugiego tomu w trylogii Noconia. Wręcz przeciwnie, większość czytelników ocenia drugi tom „Niezabliźniona nić”1 wyżej niż pierwszy „Artefakt umysłu”2. Drugi tom jest uznawany za bardziej złożony, zaskakujący i wciągający niż pierwszy. Świat przedstawiony w nim jest rozbudowany i bogaty w detale historyczne i kulturowe. Klimat historii jest napięty i pełen zagadek do rozwiązania. Zarazem Autor wyjaśnia w nim kilka wątków Z pierwszego ARTEFAKTU UMYSŁU a także uwypukla sferę psychologiczną bohatera oraz bohaterów drugoplanowych uczestniczących w rozwiązywaniu zagadek. Na uwagę zasługuje opisanie atmosfery zespołu ekspedycyjnego wzorowany na stanie psychicznym zespołu Oppenheimera nad konstruowaną bombą atomową.

NIEZABLIŹNIONA NIĆ to niejako filar trylogii SETON przenoszący wagę historii z pierwszego do zapowiadanego trzeciego tomu pt. ZATOKOWA DEWIACJA.

Opinia: „Autorowi udało się stworzyć intrygującą treść, wyprowadzając ją do momentu, w którym chce się szybko sięgnąć po kolejny tom”, czy inna „podróż do renesansowego zamku, okazała się niezwykle zajmująca. A to dzięki dużej dawce sensacji, garści dreszczowca i łyżki przygody” Wyjaśnione w fabule znaczenie tytułu tej książki, doskonale obrazuje przenikanie się tajemnic z zamierzchłych czasów z teraźniejszością”, potwierdzają brak syndromu drugiego tomu w trylogii SETON Mariana Noconia.

Oczywiście, opinie czytelników są subiektywne i mogą się różnić od Twoich własnych odczuć.

Natomiast wybiegając w najbliższą przyszłość, pierwsze opinie o nie wydanym jeszcze trzecim tomie ZATOKOWA DEWIACJA brzmią: „Uważam, że powieść ma potencjał. Nie jest to mój ulubiony typ literatury, ale sprawdzam różnego rodzaju teksty i myślę, że zdecydowanie może czytelnika zainteresować. Jest akcja, dzieje się… Dużo zaskakujących motywów, zwłaszcza historycznych – zmuszających do myślenia i własnych poszukiwań w intrenecie czy książkach.” Czy też: „Powieść ZATOKOWA DEWIACJA, to raczej dewiacja społeczna na przykładzie bohatera, którego nadrzędny nie jest jednoznaczny a mimo to staje się celem jego życia. To labirynt słów tworzących obrazy tajemniczych wydarzeń i nieskończonej wyobraźni. Smutek wywołuje kończąca ten mocny thriller kropka”.    

Jeśli chcesz samodzielnie ocenić, czy trylogia Noconia Ci się podoba, zachęcam Cię do przeczytania jej. Przez zapis do klubu pisarza na stronie sklepu autorskiego Mariana Noconia: https://mariannocon.pl/sklep/ – zdobędziesz komplet trylogii lub zapowiadaną trzecią część ZATOKOWA DEWIACJA – szybciej niż gdzie indziej.