Rok 2024 był dla mnie jako pisarza specjalizującego się w thrillerach sensacyjnych, czasem intensywnej pracy i znaczących osiągnięć. To okres, który przyniósł mi zarówno literacki sukces, jak i twórcze wyzwanie, czyniąc mnie i moją twórczość bardziej rozpoznawalnymi w polskiej literaturze sensacyjnej.
Premiera „Zatokowej dewiacji”
Siódmego marca tego roku miała miejsce premiera „Zatokowej dewiacji„, trzeciej części trylogii SETON. Powieść ta, będąca nieszablonowym thrillerem sensacyjnym, łączy w sobie elementy starożytnej historii z dynamiczną akcją. Opinie pokazały, że po raz kolejny udało mi się zbudować napięcie i zaangażować czytelnika, tworząc fabułę pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji. Czytelnicy docenili także głębię psychologiczną postaci oraz umiejętność łączenia faktów historycznych z fikcją literacką.
„Zatokowa dewiacja” nie znalazła się wprawdzie na liście bestsellerów, ale uzyskała wysoką ocenę wśród czytelników (źródło: lubimyczytac.pl). Jako samodzielna pozycja, tworząca zarazem trylogię SETON, tytuł ten zwieńczył ją intrygującym przebiegiem akcji z mistrzowskim suspensem.
Napisałem również, moim zdaniem, bardzo ciekawe opowiadanie z uniwersum SETON pt. „Świat równoległy notesu” – czekające na publikację, które wyjaśnia jeden z wątków pobocznych powieści.
Innowacyjne projekty literackie
Mijający rok to też przełomowy czas w mojej twórczości, a to dzięki stworzeniu innowacyjnej formy literackiej gry mobilnej na podstawie thrillera sensacyjnego mojego autorstwa pt. „Artefakt umysłu„. Adaptacja i zastosowana przeze mnie innowacyjna forma rozwiązań oraz scenariuszy, w pierwotnym zamyśle miała stworzyć sposobność do głębszego przeżycia literackiej fikcji w realnym świecie. Wcieleniem się w literackiego bohatera Victora Mossa i przeżycia jego losów. W praktyce, przyciąga też nie tylko czytelników, ale uprawiających turystykę krajoznawczą questowiczów. Jak komentują ci ostatni oraz wg specjalistów zajmujących się opracowywaniem questów, dwa powstałe niedawno questy literackie pn. „Kraków oczyma bohatera” wytyczają nowy rozdział w tego typu formach literackiego zaangażowania i samej turystyki literackiej w Polsce na tle ponad tysiąca innych rozwiązań.
Krytycy podkreślali, że adaptacja jest dowodem na moją elastyczność twórczą oraz zdolność do eksperymentowania z nowymi formatami narracyjnymi. Uczestnicy gier z kolei chwalą moje zaangażowanie oraz umiejętność budowania napięcia nawet w tak nietypowej formie prezentacji treści.
Odbiór krytyczny i czytelniczy
Opinie na temat „Zatokowej dewiacji” były w większości pozytywne. Czytelnicy chwalili wartką akcję, zaskakujące zwroty fabularne i rozbudowaną psychologię postaci. Krytycy zwracali uwagę na solidną dokumentację historyczną, która dodawała powieści realizmu. Nie obyło się jednak bez uwag dotyczących pewnych uproszczeń fabularnych, które nie każdemu przypadły do gustu, chcącemu dowiedzieć się jeszcze więcej.
Pozytywny odbiór książki przełożył się na wysokie oceny, a ja zostałem zaproszony na spotkania autorskie i wykłady, gdzie dzieliłem się swoją twórczą wizją oraz inspiracjami. Moje zaangażowanie w promocję książki oraz interakcje z czytelnikami dodatkowo umocniły moją pozycję na rynku czytelniczym.
Porażki i wyzwania
Choć rok 2024 obfitował w opisane sukcesy, nie obyło się też bez trudności. Proces pisania „Zatokowej dewiacji” okazał się bardziej wymagający niż przewidywałem. W jednym z wywiadów przyznałem, że musiałem zmierzyć się z twórczym wyzwaniem trzeciego tomu trylogii oraz presją związaną z oczekiwaniami fanów po sukcesie poprzednich części trylogii.
Wydanie wspomnianej „Zatokowej dewiacji” oraz adaptacja literacka „Artefaktu umysłu” opóźniły moje prace przy opracowaniu nowego wydania tej ostatniej, której nakład wyczerpał się jakiś czas temu, oraz przesunęły na następny rok wydanie kolejnej książki.
Ponadto projekt literacki w Krakowie, mimo pozytywnych recenzji, napotkał wcześniej problemy adaptacyjne do wymogów scenariuszy questów i napisania większej ilości scen adaptacyjnych, co pochłonęło więcej pracy i czasu. Było to jednak dla mnie cenne doświadczenie na przyszłość, które zamierzam wykorzystać w kolejnych inicjatywach.
Podsumowanie
Rok 2024 był dla mnie okresem twórczych wyzwań i sukcesów. Premiera „Zatokowej dewiacji” oraz innowacyjne projekty literackie umocniły moją pozycję w świecie literatury sensacyjnej. Jednocześnie trudności, z jakimi musiałem się zmierzyć, stały się okazją do rozwoju i wyciągania wniosków na przyszłość. Kończę rok z nowymi pomysłami, które – jak zapowiadam – mogą jeszcze bardziej zaskoczyć moich Czytelników.