Mało komu dane było przeżyć całkowite zaćmienie słońca w Polsce.

Całkowite zaćmienie Słońca w Polsce  wystąpiło w ciągu tysiąclecia, zaledwie 17 razy. Najczęściej występowało w XIX wieku, bo aż cztery razy. W XX – wiecznej Polsce, wystąpiło ono jedynie raz. Nastąpiło to 30 czerwca 1954 roku. Kolejne pojawi się dopiero w 2135 roku.
W krótkim fragmencie wspomnień świadka z tego wydarzenia, możesz poznać jego wrażenia.

Było to latem. Wpierw zaczęło lekko wiać. Ptaki wzbiły się w powietrze i latały jak szalone. Wiatr wzmógł się nagle, silnie poruszając liśćmi, które zaczęły szumieć. Później zaczęło się szybko ściemniać, i to o wiele bardziej aniżeli podczas nadejścia burzy. Poczułam jakąś dziwną grozę w powietrzu.

Psy, podwijając ogony, uciekały do domów. Nastała niespotykana ciemność, podczas której, stojąc niedaleko murów, mogłam zobaczyć jedynie zarysy naszego zamku. Wszyscy także poznikali w swoich chałupach. Nie dziwię się, że starożytni uważali podczas zaćmień, iż świat się kończy albo bogowie się pogniewali i chcą zabrać im słońce.

Na szczęście to moje nie trwało długo i powoli zaczęło się rozwidniać wśród względnej ciszy. Później już nie przeżyłam takiego
zaćmienia
.”

Źródło: Fragment z rozdziału pt. Niecodzienności – z książki „Czarna biel. Wspomnienia„.