TRYLOGIA SETON

Marian A. Nocoń

Pomysł na trylogię

 

Wraz z niedawnym ukończeniem „Zatokowej dewiacji” kończę trylogię SETON. Wywiązuję się tym samym z obietnicy danej swego czasu Czytelnikom, że otrzymają ją dokończoną. 

Przyświecającą ideą napisania tego zbioru książek, było uzmysłowienie czytelnikowi, że nawet zamierzchła historia wcale nie musi być przebrzmiałym czasem ludzkiej egzystencji i mało przydatną nauką we współczesnym świecie. 

Za parawanem sensacyjnej przygody, kryje się wielowątkowa historia spleciona ze sferą ludzkich doznań i uczuć. Wszystkie trzy thrillery albo bardziej po polsku dreszczowce, łączy tematyka i wąska grupa postaci.

 

TOMY TRYLOGII

 

Artefakt umysłu

W pierwszej książce pt. „Artefakt umysłu”, twardo stąpający po ziemi Victor Moss, wplątany nieopatrznie w historię zupełnie mu obcą, szybko doświadcza jej piętna. Osaczony, samotnie szuka rozwiązania jak wyjść z powstałego kryzysu. Zepchnięty sytuacyjnie do pozycji zwierzyny przyjmuje postawę psychologiczną ofiary trójkąta dramatycznego Karpmana. Czując się poszkodowany, bo oddał swej armii czas, energię i uwagę. Zamiast docenienia, z banalnego powodu dzieje się inaczej. Odczuwa to jako odrzucenie.

Niezabliźniona nić

W książce drugiej pt. „Niezabliźniona nić” warstwa psychologiczna dominuje nad sensacyjno-przygodową. Choć akcja umiejscowiona jest głównie w jednym miejscu, to włącza się tu ponownie do pracy zespołowej. Wspomniany główny bohater przemienia się z ofiary w prześladowcę. Udziela rad i niesie pomoc nawet nieproszony o to. Oczekuje konkretnej reakcji, bo pomoc ta nie jest bezinteresowna. Zamiast docenienia, wzbudza nieufność i tragiczne zajścia wywołują w nim dysonans poznawczy doprowadzający do wkroczenia na nową ścieżkę i przyjęcie innej postawy. 

Zatokowa dewiacja

W trzeciej powieści pt. Zatokowa dewiacja” Victor Moss znowu podejmuje indywidualną drogę, ale współpracując z innymi. Tym razem, dzięki nim może pokonywać kolejne przeszkody, a jego misja przybiera rolę psychologicznego wybawcy. To co robi, robi za współpracujących z nim ludzi z ekspedycji. Stara się nieproszony rozwiązać nie tylko problemy innych, ale poczuwa się do odpowiedzialności za najbliższą sobie osobę, innych współpracowników i świat. Jest to łatwiejsze niż troszczenie się o siebie i właściwe przedstawianie swoich potrzeb tkwiąc w przekonaniu, że jest się niezastąpionym.

Dołącz do klubu pisarza i zyskaj

Zapisz się do klubu fanów Mariana A. Nocoń i zgarnij rabat 7%
W pakiecie z dodatkowymi korzyściami dla fanów!

Sprawdź aktualnie trwające akcje i promocje w ofercie specjalnej sklepu autorskiego Mariana A. Nocoń

Wyjść z tego trójkąta nie jest łatwo…

 

W finale, dzięki uczuciu i nowych relacjach z partnerką, zachodzi w nim kolejna przemiana wyzwalająca go z tej nieświadomej gry. 

Poza warstwą sensacyjną, historyczną, psychologiczną i wręcz kryminalną, jest też nić starożytnej wiedzy o rzeczach, które nam wciąż zagrażają i nawiązanie do wiedzy o ludzkiej historii zapisanej w najstarszej księdze. 

Swoje czytanie można zacząć od najnowszej „Zatokowej dewiacji” lub też początkowego „Artefaktu umysłu” poprzez „Niezabliźnioną nić”. Ta ostatnia doczekała się nawet formy turystyki literackiej, w której udając się na miejsce Zamku w Baranowie Sandomierskim, możemy porównać jej fikcję literacką z rzeczywistością a także zagrać w grę terenową „Zamek oczyma bohatera”. Poznamy wtedy jeszcze jeden wymiar literatury i trylogii SETON.       

Marian Andrzej Nocoń