Czy lubisz czytać książki, które trzymają cię w napięciu od pierwszej do ostatniej strony? Książki, które zaskakują cię nieprzewidywalnymi zwrotami akcji i zmuszają do myślenia? Jeśli tak, to powinieneś spróbować czytać thrillery. Thrillery to gatunek literacki, który oferuje ci więcej niż kryminały. Oto kilka powodów, dla których warto sięgnąć po thrillery:

  • Thrillery są bardziej oryginalne i kreatywne, niż kryminały. Kryminały często opowiadają o tym samym schemacie: jest zbrodnia, jest śledztwo, jest rozwiązanie. Thrillery natomiast eksperymentują z różnymi tematami, stylami i formami narracji. Możesz znaleźć thrillery psychologiczne, technologiczne, medyczne, polityczne, historyczne i wiele innych. Każdy thriller ma swój własny klimat, charakter i przesłanie.
  • Thrillery są bardziej wciągające i emocjonujące niż kryminały. Kryminały skupiają się na rozwiązywaniu zagadki i odkrywaniu sprawcy. Thrillery natomiast budują napięcie i suspens przez całą książkę. Nie wiesz, co się wydarzy na następnej stronie, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem, jakie sekrety skrywają bohaterowie. Thrillery grają na twoich emocjach: strachu, ciekawości, złości, sympatii, nienawiści. Thrillery sprawiają, że żyjesz razem z bohaterami i przeżywasz ich przygody.
  • Thrillery są bardziej inteligentne i edukacyjne niż kryminały. Kryminały często opierają się na stereotypach i kliszach. Thrillery natomiast pokazują ci nowe perspektywy i spojrzenia na świat. Thrillery uczą cię o różnych dziedzinach wiedzy i nauki. Thrillery stawiają ci trudne pytania moralne i etyczne. Thrillery wymagają od ciebie aktywnego myślenia i analizowania faktów.

Jeśli chcesz spróbować czytać thrillery, to polecam ci kilka tytułów, które uważam za godne uwagi:

  • „Inferno” autorstwa Dana Browna – to thriller historyczny o profesorze symbologii, który musi zapobiec zagładzie ludzkości spowodowanej przez tajemniczy wirus;
  • „Zanim zasnę” autorstwa S.J. Watsona – to thriller medyczny o kobiecie, która cierpi na amnezję i codziennie budzi się bez wspomnień;
  • Niezabliźnioną nić” Mariana A. Noconia – to thriller sensacyjno-psychologiczny o mężczyźnie wplątanym w intrygę, szukający swego miejsca w rozwiązaniu międzynarodowej zagadki z akcją osadzoną w zamkowych murach Baranowa Sandomierskiego.  

Czytanie thrillerów, czy jak kto woli dreszczowców, to niczym jazda na kolejce górskiej. Ktoś przyrównał ten gatunek do maszynerii przyśpieszającej nam puls.  

Mam nadzieję, że mój post zachęcił cię do czytania thrillerów. Jeśli tak, to daj mi znać w komentarzu. A jeśli nie, to też napisz dlaczego. Chętnie poznam twoją opinię 😊