To trzy thrillery sensacyjne o rzadko u nas spotykanym podgatunkiem przygodowym. Jeśli lubisz czytać powieści sensacyjne, które łączą w sobie elementy historii, archeologii, polityki i psychologii, to na pewno zainteresuje Cię trylogia SETON autorstwa Mariana A. Noconia. Te trzy niezależne, ale powiązane ze sobą książki, opowiadają o losach Victora Mossa, byłego majora amerykańskiej armii, który podpadł swoimi dowódcom zdobywając stary notes kryjącym tajemnicę. Potem w konflikt z polskimi towarzyszami broni, wybierając w końcu drogę ucieczki mającą zarazem rozwiązać zagadkę tajemniczego miejsca kryjącego w notesie, o znalezienie którego ścigają się wielcy tego świata.

Pierwszy tom trylogii – “Artefakt umysłu” – ukazał się w 2017 roku i został uznany za najlepszą książkę roku w kategorii “Thriller” przez czytelników portalu Granice.pl. W tej książce Moss otrzymuje od swojego przyjaciela sierżanta Novaka stary notes, który zawiera starożytną tajemnicę i towarzyszące jej ludzkie emocje. Notes jest kluczem do odkrycia ukrytego miejsca związanego z Sumerami i ich tajemną wiedzą. Moss podąża śladami notesu od Iraku, przez inne kraje, aż po Polskę. Poznanie prawdy staje się jego obsesją i jednocześnie misją, która doprowadza go do niesamowitego odkrycia. Czy nić setonu – anagram notesu – pokieruje losami bohaterów niczym złota nić Ariadny i pozwoli sięgnąć po tajemnice biblijnej Mezopotamii?

Drugi tom trylogii – “Niezabliźniona nić” – ukazał się w 2020 roku i został uznany za najlepszą książkę na lato w kategorii “Thriller” przez czytelników portalu Granice.pl. W tej książce Moss kontynuuje swoją podróż po świecie w poszukiwaniu kolejnych wskazówek dotyczących tajemniczego miejsca. Tym razem jego celem jest Egipt, gdzie ma nadzieję odnaleźć starożytny artefakt związany z Sumerami i ich tajemną wiedzą. Jednak nie jest to łatwe zadanie, ponieważ depczą mu po piętach służby specjalne, a po drodze do mglistego celu, musi liczyć przede wszystkim na siebie wspomagając się nieliczną grupą znajomych i życzliwych mu ludzi. Ścigając się z czasem i wrogami, toczy walkę sam ze sobą, od której zależy jego los i jego partnerki. Stając do nierównej walki o losy świata, swoje i dziewczyny, jest silnie zmotywowany do udowodnienia sobie i innym, że dokona niemal niemożliwego. Ma kilka atutów takich jak wiedza, doświadczenie i umiejętności oraz silną wolę, które dają mu pewne szanse. Potrzebuje jednak szczęścia i wsparcia, które są zwykle dobrami deficytowymi.

Trzeci tom trylogii – “Zatokowa dewiacja” – ukazał się w limitowanej, niewielkiej nakładowo, wersji w 2023 roku i jest ostatnim tomem cyklu. W tej książce Moss dociera do celu swojej podróży – Zatoki Perskiej, gdzie ma nadzieję odnaleźć ukryte miejsce związane z Sumerami i ich tajemną wiedzą. Jednak nie jest to łatwe zadanie, ponieważ depczą mu po piętach służby specjalne, a po drodze do mglistego celu, musi liczyć przede wszystkim na siebie wspomagając się nieliczną grupą znajomych i życzliwych mu ludzi. Ścigając się z czasem i wrogami, toczy walkę sam ze sobą, od której zależy jego los i jego partnerki. Stając do nierównej walki o losy świata, swoje i dziewczyny, jest silnie zmotywowany do udowodnienia sobie i innym, że dokona niemal niemożliwego. Ma kilka atutów takich jak wiedza, doświadczenie i umiejętności oraz silną wolę, które dają mu pewne szanse. Potrzebuje jednak szczęścia i wsparcia, które są zwykle dobrami deficytowymi.

W każdej z książek, główny bohater poddawany presjom, oczekiwaniom i rozczarowaniom, przyjmuje inną postawę psychologiczną, w których wielu z nas tkwi latami.  

Trylogia SETON to trzy powieści sensacyjne, które nie tylko zapewniają czytelnikom rozrywkę, ale także pobudzają ich do myślenia i poszerzania horyzontów. Autor potrafi zainteresować czytelnika swoją historią i stylem, a także zmusić do myślenia i zadawania sobie pytań. Powieści te nie są typowymi thrillerami sensacyjnymi, które opierają się na prostych schematach i przewidywalnych rozwiązaniach. Autor zaskakuje czytelnika na każdym kroku, wprowadzając nieoczekiwane zwroty akcji, nawiązując do faktów historycznych i naukowych oraz bawiąc się konwencją gatunkową. Trylogia SETON to powieści inteligentne, które wymagają od czytelnika zaangażowania i refleksji. A wszystko splecione wartką akcją nadając akcji tempo typowe dla gatunku przygody.

Marian A. Nocoń to polski pisarz, który od dziesięciu lat tworzy powieści sensacyjne. Jego debiutem była książka “Wszystko się zmienia”, a następnie wydał “Czarną biel. Wspomnienia”, która została nagrodzona przez czytelników portalu Granice.pl jako najlepsza książka roku 2016 w kategorii “Perły z lamusa”. Jego trylogia SETON również zdobyła uznanie czytelników i krytyków. Autor ma spore doświadczenie życiowe i interesuje się wieloma dziedzinami, takimi jak turystyka górska, historia, polityka, psychologia i fotografia. Dzięki temu jego powieści są bogate w treść i różnorodne w formie oraz przedstawia je w sposób na pozór nieprawdopodobnie. Do momentu, kiedy sprawdzimy u źródeł, że to jednak całkiem prawdopodobne i wtedy refleksja będzie murowana.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o trylogii Seton i o autorze, zapraszam Cię na jego oficjalną stronę internetową1, gdzie znajdziesz więcej informacji, recenzje, fragmenty do przeczytania i możliwość zamówienia książek w atrakcyjnej cenie. Nie zwlekaj i śledź stronę pisarza, gdzie niebawem będzie szansa na zakup pełnej trylogii SETON – trzech powieści sensacyjnych, które przeniosą Cię w świat starożytnych tajemnic i współczesnych zagrożeń!