Marian A. Nocoń to polski pisarz, który od ponad dekady lat tworzy powieści sensacyjne, które nie tylko zapewniają czytelnikom rozrywkę, ale także pobudzają ich do myślenia i poszerzania horyzontów. Jego najnowsza książka – “ZATOKOWA DEWIACJA” – to trzeci i ostatni tom trylogii SETON, który w swej przedpremierowej formie zyskuje wielu fanów czekając na uznanie krytyki.

Trylogia SETON opowiada o losach Victora Mossa, byłego majora amerykańskiej armii, który popadł w konflikt ze swoimi polskimi towarzyszami broni i wybrał drogę ucieczki mającą zarazem rozwiązać zagadkę tajemniczego miejsca, o znalezienie którego ścigają się wielcy tego świata. W każdym tomie Moss staje przed innym wyzwaniem i musi zmierzyć się z innymi przeciwnikami, ale łączy je wspólny motyw – notes zawierający starożytną tajemnicę i towarzyszące jej ludzkie emocje.

Pierwszy tom trylogii – “ARTEFAKT UMYSŁU” – ukazał się w 2017 roku i został uznany za najlepszą książkę roku w kategorii “Thriller” przez czytelników portalu Granice.pl. W tej książce Moss otrzymuje od swojego przyjaciela sierżanta Novaka stary notes, który zawiera starożytną tajemnicę i towarzyszące jej ludzkie emocje. Notes jest kluczem do odkrycia ukrytego miejsca związanego z Sumerami i ich tajemną wiedzą. Moss podąża śladami notesu od Iraku, przez inne kraje, aż po Polskę. Poznanie prawdy staje się jego obsesją i jednocześnie misją, która doprowadza go do niesamowitego odkrycia. Czy nić setonu – anagram notesu – pokieruje losami bohaterów niczym złota nić Ariadny i pozwoli sięgnąć po tajemnice biblijnej Mezopotamii?

Drugi tom trylogii – “NIEZABLIŹNIONA NIĆ” – ukazał się w 2020 roku i został uznany za najlepszą książkę na lato w kategorii “Thriller” przez czytelników portalu Granice.pl. W tej książce Moss kontynuuje swoją podróż po świecie w poszukiwaniu kolejnych wskazówek dotyczących tajemniczego miejsca. Tym razem jego celem jest Egipt, gdzie ma nadzieję odnaleźć starożytny artefakt związany z Sumerami i ich tajemną wiedzą. Jednak nie jest to łatwe zadanie, ponieważ depczą mu po piętach służby specjalne, a po drodze do mglistego celu, musi liczyć przede wszystkim na siebie wspomagając się nieliczną grupą znajomych i życzliwych mu ludzi. Ścigając się z czasem i wrogami, toczy walkę sam ze sobą, od której zależy jego los i jego partnerki. Stając do nierównej walki o losy świata, swoje i dziewczyny, jest silnie zmotywowany do udowodnienia sobie i innym, że dokona niemal niemożliwego. Ma kilka atutów takich jak wiedza, doświadczenie i umiejętności oraz silną wolę, które dają mu pewne szanse. Potrzebuje jednak szczęścia i wsparcia, które są zwykle dobrami deficytowymi.

Trzeci tom trylogii – “ZATOKOWA DEWIACJA” – ukaże się samoistnie w 2024 roku i jest ostatnim tomem cyklu. W tej książce Moss dociera do celu swojej podróży – Zatoki Perskiej, gdzie ma nadzieję odnaleźć ukryte miejsce związane z Sumerami i ich tajemną wiedzą. Jednak nie jest to łatwe zadanie, ponieważ depczą mu po piętach służby specjalne, a po drodze do mglistego celu, musi liczyć przede wszystkim na siebie wspomagając się nieliczną grupą znajomych i życzliwych mu ludzi. Ścigając się z czasem i wrogami, toczy walkę sam ze sobą, od której zależy jego los i jego partnerki. Stając do nierównej walki o losy świata, swoje i dziewczyny, jest silnie zmotywowany do udowodnienia sobie i innym, że dokona niemal niemożliwego. Ma kilka atutów takich jak wiedza, doświadczenie i umiejętności oraz silną wolę, które dają mu pewne szanse. Potrzebuje jednak szczęścia i wsparcia, które są zwykle dobrami deficytowymi.

Trylogia SETON to trzy powieści sensacyjne, które nie tylko zapewniają czytelnikom rozrywkę, ale także pobudzają ich do myślenia i poszerzania horyzontów. Autor potrafi zainteresować czytelnika swoją historią i stylem, a także zmusić go do myślenia i zadawania sobie pytań. Powieści te nie są typowymi thrillerami sensacyjnymi, które opierają się na prostych schematach i przewidywalnych rozwiązaniach. Autor zaskakuje czytelnika na każdym kroku, wprowadzając nieoczekiwane zwroty akcji, nawiązując do faktów historycznych i naukowych oraz bawiąc się konwencją gatunkową. Trylogia SETON to powieści inteligentne, które wymagają od czytelnika zaangażowania i refleksji.

Wcielając się niejako w krytyka literacki, spróbuję podkreślić zalety i wady trylogii, które mogą stać się także zaletami dla czytelnika. Oto one:

  • Zaletą trylogii SETON jest jej bogactwo treści i formy. Autor nie ogranicza się do jednej płaszczyzny narracji, ale łączy różne perspektywy i poziomy znaczeniowych. Posługuje się bogatym językiem i ciekawymi metaforami. Autor tworzy plastyczne obrazy i sugestywne sceny. Buduje napięcie i atmosferę, bawiąc się konwencją gatunkową i wprowadza nieoczekiwane zwroty akcji.
  • Wadą trylogii SETON jest jej długość i skomplikowanie. Powieści trylogii to w sumie ponad 1200 stron lektury, co przedkłada się na 30 godzin rozrywki. Nie każdy czytelnik ma tyle czasu i cierpliwości, aby zagłębić się w tak obszerną i złożoną historię. Nie każdy czytelnik jest zainteresowany tak wieloma szczegółami historycznymi i naukowymi, które mogą być trudne do zweryfikowania lub zrozumienia.
  • Jednak ta wada staje się zaletą dla czytelnika, który szuka czegoś więcej niż tylko prostej rozrywki. Dla takiego czytelnika trylogia Seton jest wyzwaniem intelektualnym i emocjonalnym. Dla takiego czytelnika trylogia SETON jest źródłem ciekawości i wyobraźni. Zważywszy, że każdą część można czytać z osobna bez potrzeby sięgania po kolejną, stanowi zarówno formę krótką jak i obszerniejszą. Wedle gustu.

Po przeczytaniu choćby jednego tomu Czytelnik zapała nie tylko przeczytaniem kolejnego tomu, bo Marian Nocoń potrafi zaciekawić, ale zrozumie dlaczego ukazywanie się kolejnych tomów zabrało dobrych kilka lat.

Mnogość informacji i ciekawostek w nich zawartych wymagała czasu. Ale to tylko podbija jakość książek spod pióra tego pisarza.