Jeśli lubisz powieści pełne akcji, zagadek i emocji, to mamy dla Ciebie propozycję, która zaspokoi Twoje potrzeby czytelnicze. Przygotowywana „ZATOKOWA DEWIACJA” to trzeci tom trylogii SETON autorstwa Mariana Noconia, który zdobył uznanie czytelników i krytyków za swoje poprzednie książki.

ZATOKOWA DEWIACJA” to nieszablonowy thriller sensacyjny, którego motywem jest notes zawierający starożytną tajemnicę i towarzyszące jej ludzkie emocje. Kanwą powieści były odkrycia archeologiczne związane z Sumerami.

Amerykanin Victor Moss, popadając w konflikt ze swoimi polskimi towarzyszami broni, wybiera drogę ucieczki mającą zarazem rozwiązać zagadkę tajemniczego miejsca, o znalezienie którego ścigają się wielcy tego świata. Depczą mu po piętach służby specjalne, a po drodze do mglistego celu, musi liczyć przede wszystkim na siebie wspomagając się nieliczną grupą znajomych i życzliwych mu ludzi. Ścigając się z czasem i wrogami, toczy walkę sam ze sobą, od której zależy jego los i jego partnerki. Stając do nierównej walki o losy świata, swoje i dziewczyny, jest silnie zmotywowany do udowodnienia sobie i innym, że dokona niemal niemożliwego. Ma kilka atutów takich jak wiedza, doświadczenie i umiejętności oraz silną wolę, które dają mu pewne szanse. Potrzebuje jednak szczęścia i wsparcia, które są zwykle dobrami deficytowymi.

Powieść jest dramatem trzymającym w napięciu a zarazem przygodą nie dającą odetchnąć. Cechami dobrej książki jest interesująca historia, wyraziści bohaterowie, charakterystyczne miejsce akcji, naturalne dialogi, ciekawa narracja i nie schematyczność oraz spora dawka informacji. Zapewniam, że wszystkie te elementy zawiera Zatokowa dewiacja.

Najlepiej sprawdzić to samemu i podzielić się swoją opinią. Najlepszym sprawdzianem będzie Twoje wrażenie: jeśli po przeczytaniu ostatniego słowa treści tej książki będziesz mieć satysfakcję i poczucie żalu, że się skończyła, to będzie znaczyło, że jest dobrą książką.

Jeżeli nie lubisz zbyt szybko rozstawać się z poznanymi bohaterami, to sądzę, że ta 460 stronicowa książka powinna spełnić takie oczekiwania. Gdy Ci się spodoba i zechcesz spędzisz kolejny czas z nimi, to masz do dyspozycji dwa wcześniejsze tomy trylogii SETON („ARTEFAKT UMYSŁU” – tom I – stawiający na zawrotną akcję i „NIEZABLIŹNIONA NIĆ” – tom II – pełna intryg i psychologicznych rozgrywek. Takie cofnięcie się w czasie wyjaśniające, jak do tego doszło i dlaczego sprawy potoczyły się tak dalej.

Spora dawka lektury to jedno. Wartka akcja, nieoczekiwane jej zwroty, trzymająca w napięciu do końca, mnóstwo zastosowanych pomysłów literackich i życiowych wskazówek a także emocji splecionych z psychologią zachowań, to składniki wspomnianej „ZATOKOWEJ DEWIACJI”.

Chyba, że lubisz obszerne opisy, statyczność akcji i dużo uczuciowych dialogów. Wtedy ją odradzam. Zapewniam jednak, że sprawdzając opisane w niej sytuacje można potwierdzić sobie w innych źródłach, choć na pierwszy rzut oka wydają się niekiedy mało wiarygodne.

Autor wydał jak dotąd cztery książki, z czego trzy zostały nagrodzone przez Czytelników jako najlepsze w swoim gatunku w danym roku (wg portalu Granice.pl).

Średnia ocena jego książek wg portalu lubimyczytac.pl (na połowę września 2023 roku): wynosiła 6,5/10, czyli jako „dobre z plusem”. Ma spore doświadczenie życiowe i dekadę pisarskiej aktywności, a także interesuję się wieloma dziedzinami m. in.: turystyką górską, historią, polityką, psychologią i fotografią. Dzięki temu ta powieść zawiera wiele pierwiastków z tych zainteresowań ubogacając ją.

ZATOKOWA DEWIACJA” należy wprawdzie do trylogii SETON, ale każda z książek stanowi integralną całość, a są połączone tematem notesu zawierającego starożytną tajemnicę oraz grupa postaci.

Zatem rozpoczynając lekturę „ZATOKOWA DEWIACJI” nie trzeba znać poprzedzające ją książki, choć wskazane jest mieć je w zasięgu ręki, bo zaciekawia na tyle, że chce się szybko wgłębić w inne historie z nią związane (tak mówią).