Jako pisarz i miłośnik literatury, zawsze lubiłem podróżować po miejscach związanych z historią. Uważam, że turystyka literacka jest nie tylko ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu, ale także inspiracją i źródłem wiedzy. Dlatego postanowiłem podzielić się z Wami moimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat tej formy turystyki kulturowej.
Turystyka literacka polega na odwiedzaniu miejsc, które mają związek z literaturą, zarówno z biografią pisarzy, jak i z fabułą ich utworów. Może to być dom rodzinny, miejsce urodzenia, studiów, pracy lub śmierci autora, a także sceneria jego powieści, opowiadań, czy dramatów. Turystyka literacka pozwala na odkrywanie bogactwa i różnorodności polskiej literatury, a także na nawiązywanie dialogu z przeszłością i teraźniejszością kultury.
W Polsce jest wiele miejsc, które warto odwiedzić w ramach turystyki literackiej. Niektóre z nich są znane i popularne, inne mniej lub bardziej zapomniane. Warto jednak spróbować znaleźć własny szlak literacki i odkryć coś nowego lub spojrzeć na coś znanego z innej perspektywy. Oto kilka przykładów takich miejsc:
- Kraków – miasto królewskie i kulturalne, w którym żyli i tworzyli tacy pisarze jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Stanisław Wyspiański, Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Karol Wojtyła czy Wisława Szymborska. Można tu zwiedzić m.in. Muzeum Literatury im. Henryka Sienkiewicza, Muzeum Czartoryskich, Muzeum Narodowe. A może też spróbować odnaleźć tajemnicę złotego pociągu, który według legendy ukrył Mickiewicz przed Rosjanami?
- Warszawa – stolica Polski i centrum życia literackiego, w którym urodzili się lub działali tacy pisarze jak Jan Kochanowski, Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Eliza Orzeszkowa, Stefan Żeromski, Zofia Nałkowska, Witold Gombrowicz czy Czesław Miłosz. Można tu zwiedzić m.in. Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. A może też spróbować rozwiązać zagadkę kryminalną, która rozgrywa się w warszawskim getcie, a jej bohaterem jest Prus?
- Gdańsk – miasto portowe i hanzeatyckie, w którym urodził się lub tworzył taki pisarz jak Günter Grass, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jego powieść “Blaszany bębenek” jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł niemieckiej literatury powojennej. Można tu zwiedzić m.in. Muzeum Güntera Grassa . A może też spróbować odkryć sekret blaszanej zabawki, która ma moc wpływania na losy ludzi i narodów?
- Baranów Sandomierski – miasto, w którym Marian Nocoń umieścił akcję swej powieści sensacyjnej na terenie renesansowego Zamku i jego parku. Można tu zwiedzić m.in. sam zamek, uczestniczyć w tematycznej grze terenowej i wziąć udział w okazjonalnych atrakcjach. A może też spróbować odkryć „Niezabliźnioną nić„, która łączy bohaterów powieści z tajemniczą organizacją, która chce zmienić bieg historii?
To tylko niektóre z wielu miejsc, które warto odwiedzić w ramach turystyki literackiej w Polsce. Zachęcam Was do poszukiwania własnych szlaków literackich i podróżowania po śladach słów. Jest to nie tylko sposób na poznawanie literatury i kultury, ale także na rozwijanie wyobraźni i kreatywności. A może nawet na znalezienie inspiracji do własnego pisania?
Jeśli jesteście zainteresowani turystyką literacką i chcecie dowiedzieć się więcej o tej formie podróżowania, zapraszam Was na spotkanie literackie z pisarzem Marianem Noconiem, autorem popularnej i nagradzanej trylogii “SETON”, który przeniesie Was w inny wymiar.
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 09 listopada 2023 r. o godzinie 17:00 w Bibliotece Miejskiej Filia nr 25 w Katowicach przy ulicy B. Chrobrego 2 na os. Tysiąclecia.
Marian Nocoń to katowicki pisarz, który w swoich powieściach łączy elementy sensacji, przygody i historii w thrillerowych historiach. Jego książka “Niezabliźniona nić” stała się kanwą produktu turystycznego w Baranowie Sandomierskim, opartego na zasadach turystyki literackiej. Współczesna akcja na renesansowym zamku przekuta w intrygującą grę. Co ma jeszcze w zanadrzu dla Uczestników tego spotkania? Żeby się dowiedzieć, trzeba tam przyjść.
Nie przegap tej fascynującej historii, która przeniesie cię w inny wymiar czasu i przestrzeni. Zamów już dziś swoją egzemplarz z autografem na stronie mariannocon.pl.