Jako pisarz i miłośnik literatury, zawsze lubiłem podróżować po miejscach związanych z historią. Uważam, że turystyka literacka jest nie tylko ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu, ale także inspiracją i źródłem wiedzy. Dlatego postanowiłem podzielić się z Wami moimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat tej formy turystyki kulturowej.

Turystyka literacka polega na odwiedzaniu miejsc, które mają związek z literaturą, zarówno z biografią pisarzy, jak i z fabułą ich utworów. Może to być dom rodzinny, miejsce urodzenia, studiów, pracy lub śmierci autora, a także sceneria jego powieści, opowiadań, czy dramatów. Turystyka literacka pozwala na odkrywanie bogactwa i różnorodności polskiej literatury, a także na nawiązywanie dialogu z przeszłością i teraźniejszością kultury.

W Polsce jest wiele miejsc, które warto odwiedzić w ramach turystyki literackiej. Niektóre z nich są znane i popularne, inne mniej lub bardziej zapomniane. Warto jednak spróbować znaleźć własny szlak literacki i odkryć coś nowego lub spojrzeć na coś znanego z innej perspektywy. Oto kilka przykładów takich miejsc:

  • Kraków – miasto królewskie i kulturalne, w którym żyli i tworzyli tacy pisarze jak Adam MickiewiczJuliusz SłowackiStanisław WyspiańskiBolesław PrusStefan ŻeromskiKarol Wojtyła czy Wisława Szymborska. Można tu zwiedzić m.in. Muzeum Literatury im. Henryka SienkiewiczaMuzeum CzartoryskichMuzeum Narodowe. A może też spróbować odnaleźć tajemnicę złotego pociągu, który według legendy ukrył Mickiewicz przed Rosjanami?
  • Warszawa – stolica Polski i centrum życia literackiego, w którym urodzili się lub działali tacy pisarze jak Jan KochanowskiMaria KonopnickaBolesław PrusEliza OrzeszkowaStefan ŻeromskiZofia NałkowskaWitold Gombrowicz czy Czesław Miłosz. Można tu zwiedzić m.in. Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. A może też spróbować rozwiązać zagadkę kryminalną, która rozgrywa się w warszawskim getcie, a jej bohaterem jest Prus?
  • Gdańsk – miasto portowe i hanzeatyckie, w którym urodził się lub tworzył taki pisarz jak Günter Grass, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jego powieść “Blaszany bębenek” jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł niemieckiej literatury powojennej. Można tu zwiedzić m.in. Muzeum Güntera Grassa . A może też spróbować odkryć sekret blaszanej zabawki, która ma moc wpływania na losy ludzi i narodów?
  • Baranów Sandomierski – miasto, w którym Marian Nocoń umieścił akcję swej powieści sensacyjnej na terenie renesansowego Zamku i jego parku. Można tu zwiedzić m.in. sam zamek, uczestniczyć w tematycznej grze terenowej i wziąć udział w okazjonalnych atrakcjach. A może też spróbować odkryć „Niezabliźnioną nić„, która łączy bohaterów powieści z tajemniczą organizacją, która chce zmienić bieg historii?

To tylko niektóre z wielu miejsc, które warto odwiedzić w ramach turystyki literackiej w Polsce. Zachęcam Was do poszukiwania własnych szlaków literackich i podróżowania po śladach słów. Jest to nie tylko sposób na poznawanie literatury i kultury, ale także na rozwijanie wyobraźni i kreatywności. A może nawet na znalezienie inspiracji do własnego pisania?

Jeśli jesteście zainteresowani turystyką literacką i chcecie dowiedzieć się więcej o tej formie podróżowania, zapraszam Was na spotkanie literackie z pisarzem Marianem Noconiem, autorem popularnej i nagradzanej trylogii “SETON”, który przeniesie Was w inny wymiar.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 09 listopada 2023 r. o godzinie 17:00 w Bibliotece Miejskiej Filia nr 25 w Katowicach przy ulicy B. Chrobrego 2 na os. Tysiąclecia.

Marian Nocoń to katowicki pisarz, który w swoich powieściach łączy elementy sensacji, przygody i historii w thrillerowych historiach. Jego książka “Niezabliźniona nić” stała się kanwą produktu turystycznego w Baranowie Sandomierskim, opartego na zasadach turystyki literackiej. Współczesna akcja na renesansowym zamku przekuta w intrygującą grę. Co ma jeszcze w zanadrzu dla Uczestników tego spotkania? Żeby się dowiedzieć, trzeba tam przyjść.

Nie przegap tej fascynującej historii, która przeniesie cię w inny wymiar czasu i przestrzeni. Zamów już dziś swoją egzemplarz z autografem na stronie mariannocon.pl.