Często nam się zdarza, że dla ułatwienia sobie życia, przyporządkowujemy “łatkę” synonimu rzeczom, sprawom lub cechom, które w pierwszym kontakcie nie są dla nas jednoznaczne. Szufladkowanie w naszym umyśle wynika bowiem z procesów przetwarzania informacji przez nasz mózg. Są rezultatem naszych poprzednich doświadczeń, procesów uczenia, które doprowadziły do określonego sposobu funkcjonowania naszego umysłu. W wyniku tych procesów, nasz mózg kategoryzuje i organizuje informacje w sposób, który ułatwia nam zrozumienie i interakcję ze światem.

Jest to podstawą „szufladkowania” – tendencji do klasyfikowania i oceniania ludzi i sytuacji na podstawie naszych wcześniejszych doświadczeń i przekonań.

Choć szufladkowanie może pomóc nam uporządkować nasze myśli i doświadczenia, może również prowadzić do uproszczeń i stereotypów, które mogą być nieprecyzyjne lub niesprawiedliwe. Dlatego ważne jest, aby zawsze być otwartym na nowe informacje i doświadczenia, które mogą wyzwać nasze istniejące przekonania i założenia.

Ta tendencja do upraszczania i kategoryzowania jest szczególnie widoczna w literaturze, gdzie gatunek często służy jako wygodne narzędzie do klasyfikacji i zrozumienia książek.

Wielogatunkowość: Zrozumienie złożoności.

Jednak nie wszystkie książki łatwo wpasowują się w jedną, konkretną kategorię. Wielogatunkowe książki, które łączą elementy różnych gatunków, takie jak thriller, sensacja, przygoda, historia i psychologia, mogą być trudne do jednoznacznego sklasyfikowania. Te książki często zawierają złożone wątki i wielowątkowe fabuły, które wymykają się prostym definicjom.

Przykładem takich książek są powieści Mariana Noconia, polskiego pisarza, który od ponad dekady tworzy sensacyjne opowieści, które nie tylko zapewniają czytelnikom rozrywkę, ale także pobudzają ich do myślenia i poszerzania horyzontów. Jego najnowsza książka – “ZATOKOWA DEWIACJA” – to trzeci i ostatni tom trylogii “SETON”, która opowiada o poszukiwaniu starożytnej tajemnicy zawartej w notesie. W tej trylogii, Autor łączy elementy thrillera, sensacji, przygody, historii i psychologii, tworząc intrygującą i zaskakującą fabułę.

Ryzyko i niechęć: Dlaczego unikamy wielogatunkowych książek?

Wielogatunkowe książki mogą budzić niepewność i niechęć, zwłaszcza jeśli pochodzą od mniej znanych autorów. Czytelnicy mogą obawiać się, że takie książki nie spełnią ich oczekiwań, a ich niekonwencjonalność może być odbierana jako brak doświadczenia autora, a nie jako świadomy wybór mający na celu zaskoczenie i zaintrygowanie czytelnika.

Takie obawy mogą być nieuzasadnione, jeśli autor potrafi dobrze połączyć różne gatunki i stworzyć spójną i ciekawą opowieść. Marian Nocoń udowadnia, że jest takim autorem, który z talentem i wyczuciem łączy różne elementy literackie, tworząc oryginalne i innowacyjne książki. Jego powieści cieszą się uznaniem i nagrodami, a jego czytelnicy doceniają jego pomysłowość i kreatywność.

Korzyści z czytania wielogatunkowych książek.

Mimo tych obaw, czytanie wielogatunkowych książek ma wiele korzyści. Oto kilka z nich:

  1. Różnorodność i złożoność: Wielogatunkowe książki oferują unikalne doświadczenie czytelnicze, łącząc różne gatunki w jednym dziele. Dzięki temu czytelnicy mogą doświadczyć różnorodności i złożoności, które nie są typowe dla jednego konkretnego gatunku.
  2. Rozwój umiejętności czytelniczych: Czytanie wielogatunkowych książek może pomóc czytelnikom rozwijać swoje umiejętności czytelnicze. Mogą nauczyć się, jak różne elementy literackie współgrają ze sobą, co może z kolei poprawić ich zrozumienie i aprecjację literatury.
  3. Odkrywanie nowych perspektyw: Wielogatunkowe książki mogą otworzyć czytelnikom drzwi do nowych perspektyw i idei, które mogą zaskoczyć i zainspirować.

Przytoczę cytat jednej z doświadczonych redaktorek, po lekturze „ZATOKOWEJ DEWIACJI”:

Uważam, że powieść ma potencjał. Nie jest to mój ulubiony typ literatury, ale sprawdzam różnego rodzaju teksty i myślę, że zdecydowanie może czytelnika zainteresować. Jest akcja, dzieje się… Dużo zaskakujących motywów, zwłaszcza historycznych – zmuszających do myślenia i własnych poszukiwań w Internecie czy książkach.”  

Czytając wielogatunkowe książki, takie jak te łączące elementy thrillera, sensacji, przygody, historii i psychologii, czytelnicy mogą zyskać bogate i satysfakcjonujące doświadczenie czytelnicze. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem jednego konkretnego gatunku, czy lubisz eksperymentować z różnymi rodzajami literatury, wielogatunkowe książki mogą zaoferować Ci coś nowego i ekscytującego.